Замість оздоровчих «персональний джип» для голови райради за півмільйона гривень

 

джип21 липня 2017 року відбулася ХV сесія Голованівської районної ради VІІ скликання. З перших же хвилин від її початку голова райради Богдан Кучмій, не пояснивши депутатам чому не відбулася проанонсована позачергова сесія у травні, заявив, що багато питань у порядку денному нинішнього зібрання, тому – до праці.

Чужим – закон, своїм – все можна

Питань до порядку денного було внесено дійсно багато, аж цілих 27! Але проблема одразу ж виникла в тому, що 12 питань, в порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», не були належним чином оприлюднені. Якщо ж керуватися нормами Регламенту районної ради, то безпосередньо на сесії можна включити питання, які мають важливе значення для життєдіяльності району і на які є висновок юридичного відділу. Саме про це заявив у своєму виступі голова фракції ВО «Батьківщина» Олексій Чушкін, бо вважає, що питання купівлі легкового автомобіля для райради не належить до архіважливих питань життя району. І скориставшись присутністю працівників прокуратури в залі засідань, закликав їх належним чином відреагувати на дане порушення. Однак, головуючий зауважив, що всі питання нинішнього порядку денного є важливими. Ще б пак, адже купують не автомобіль «швидкої допомоги» для лікарні, а «персональний джип» для голови райради.

Для читачів поясню, що опозиційна фракція ВО «Батьківщина» ще перед лютневою сесією запропонувала до розгляду сесії районної ради проекти рішень “Про звернення до керівництва держави щодо продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення”; “Про затвердження порядку застосування системи електронних закупівель розпорядниками бюджетних коштів”; “Про надання матеріальної допомоги громадянам на лікування, вирішення соціально-побутових проблем”. Але усі ці питання не включалися до порядку денного ні лютневої, ні квітневої сесій райради. Мовляв, необхідно витримати усі терміни. Напевне районні «чинуші» не вважають їх важливими.  Можливо й бояться електронних допорогових закупівель, бо не вдасться тоді лобіювати певні фінансові питання і заробляти на них. Але ж цивілізований світ визнав українську систему «Прозоро» однією з найкращих. І надання матеріальної допомоги нужденним їх не цікавило, бо збирали гроші собі на авто.

Очевидно, відчуваючи певну напругу в залі, голова райради Богдан Кучмій, вніс пропозицію: питання Про стан законності, заходів щодо її зміцнення та результати діяльності прокуратури на території Голованівського району за І півріччя 2017 року, яке доповідав заступник прокурора Новоукраїнської міжрайонної прокуратури Максиміліан Горщак, перенести у порядку денному з третього і заслухати першим. Думаю, це для того, щоб законники по-швидше залишили залу.

Цинізм, зверхність і корупція

При розгляді питання про придбання автомобіля для районної ради Богдан Кучмій наголосив, що є така потреба і є можливість, адже в районному бюджеті – значне перевиконання дохідної частини. В дисонанс такому твердженню голови райради трохи дивно звучало питання Клинівського сільського голови Петра Риковського чому технічним працівникам у школі не заплатили оздоровчих, коли ті пішли у відпустку? Адже усі гроші, які просили, сільський бюджет віддав районному до копієчки. Чому ж технічні працівники приходять до сільської ради зі скаргами про невиплати передбачених Колективним договором коштів? І де, чорт-забирай, ті гроші!

Спокійно, любі друзі, не переживайте за свої кревно зароблені копійки, вони – в надійних руках. Ой, даруйте, не в руках, незабаром ви їх побачите під сідницями районних чиновників, які роз’їжджатимуть на новенькому авто вартістю майже в півмільйона гривень.

Свій емоційний виступ з питання придбання автомобіля, депутат О.Чушкін розпочав з характеристики нинішньої влади району, назвавши її дії цинізмом, зверхністю і корупцією. Ці кошти, які будуть витрачені на автомобіль, можна було б віддати на потреби в ліках хронічно хворим дітям, де на курс лікування необхідно до 200 тис. грн. на одну дитину, або ж закрити виплати оздоровчих технічним працівникам у галузі освіти. Але влада цинічно висловлює гасла, що робить все для людей, хоча насправді дбає про себе. Звертаючись до голови РДА Олега Голімбієвського, Олексій Чушкін зауважив, що на засіданні бюджетної комісіі з його вуст прозвучало, що цим автомобілем будуть їздити спеціалісти РДА, керівники структурних підрозділів, але ж це є прямим порушенням бюджетних відносин – тобто корупцією в діях голови районної ради. І якщо райдержадміністрації потрібен автомобіль, ніхто й не заперечує – придбайте з державного бюджету, а не йдіть в обхід закону і не залазьте до районного гаманця.

А щодо райради – то чомусь ніхто не згадав, що в райраді є автомобіль «Нива», який переданий їй комунальним підприємством. Якщо потрібно, виділіть гроші на ремонт і – вперед.

Відстоювала  необхідність придбання нового авто і заступник голови РДА Ольга Бугаєнко. Мовляв, нам конче необхідна ця машина, бо ми, бачте, успішно працюємо, нам в область треба їздити, відстоювати інтереси району. Ось перше місце в області Голованівщина займає по вартості харчування на одну дитину. Так, це гарний показник, особливо в тому випадку, якщо кіль-кість грошей співпадає з якістю харчових продуктів. Але чомусь заступниця промовчала, що у 2016 році 2 місяці харчували дітей за бать-ківські кошти, коли інші райони виділяли на це гроші з бюджету. Не сказала вона і про те, що в області  загострили увагу на факті, що 7 місяців район не платить вихователям дитсадочків належну заробітну плату. Не прозвучало у її виступі і те, що півтора року підприємець незаконно користувався шкільним приміщенням. Звісно, що будуть хвалитися коштами на харчування в той час, коли продовжується ганебна практика поборів з батьків на ремонти, занавіски, миючі засоби, навіть на покривала дитячих ліжок…

І ще про одне – вразливе. Вже неодноразово доводиться чути з вуст Ольги Петрівни про її власну складну життєву ситуацію. По людськи – розуміємо. Але, коли вона стоїть за трибуною сесії районної ради – вона державний посадовець, який покликаний виконувати функції держави, і який своєчасно отримує за це немалу заробітну плату і, згідно своїх посадових обов’язків, має турбуватись, щоб свою, набагато меншу платню, отримали і шкільні прибиральниці Марія Петрівна чи Ганна Дмитрівна, у яких теж у сім’ях є хворі батьки і діти. Однак, їх виплати чомусь затримали, бо комусь захотілось «джипа»! Сьогодні, «по-новому» важко жити всім і це треба розуміти, а особливо тим, хто займає посадові крісла і має власну біду.

Але зверхність взяла своє. Сталося так, як сказав на бюджетній комісії голова РДА, що ви хоч ногами тупайте, хоч криком кричіть, а ми за автомобіль проголосуємо. Ніхто в цьому й не сумнівався. Маючи «кишенькову більшість», ви зробите все – що вам заманеться.

Я ніколи не зрозумію депутатів райради, скажімо з Лебединки, які голосують за виділення майже 500 тис. грн. на автомобіль для райради в той час, коли не вистачає 100 тис. на заміну котла в їхній рідній Лебединській школі… Як після цього дивитися виборцям в очі?

Голий, босий, зате з відеокамерою

Своїм рішенням районна рада внесла зміни до районного бюджету майже на 9 млн. грн. Нарешті, за третім разом, виділили вихователям кошти на підвищену зарплату з 1 січня 2017 року. Хоча ніхто так і не пояснив депутатам чого їх не платили півроку, і це вкотре підтверджує гасло, що «ви ніхто і звати вас ніяк». Що вони, вихователі нашої майбутньої зміни, куплять на те «підвищення» сьогодні, коли ціни за цей час стрімко злетіли угору?

Мене особисто вразив той факт, що на відділ культури виділено 22 тис. грн. на купівлю відеокамери і «ноутбука» в той час, коли бібліотекарі у селах працюють на 0,5 окладу, бо платити нічим. А на ремонт двигуна шкільного автобуса – з Молдовської сільської ради – «позичили на вічне віддавання» 190 тис. грн. Хоча пам’ятаю, що нещодавно майже вдвічі менше заплатили не за ремонт, а за заміну двигуна на більш економний, дизельний, в Перегонівці. Тут, їй-Богу, варто було б повернути прокурора в зал. Але що вдієш, коли це – стиль роботи нинішньої влади…

Що це було?

Громом серед ясного неба став для депутата, члена земельної комісії, Олега Маріяшка розгляд питання Про звернення до керівництва держави щодо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Справа в тому, що за 20 хв. до початку сесії закінчилося засідання земельної комісії районної ради, де було розглянуто і погоджено до розгляду на сесії Звернення запропоноване фракцією ВО «Батьківщина». Більше ніяких звернень не було. А на сесії голова райради дістав «з-під сукна» зовсім інший текст, зачитав його і поставив на голосування. Депутат О. Маріяшко зажадав пояснень щодо підміни тексту, але головуючий заявив, що це його право вносити зміни в проект рішення і продовжив голосування… Так, це його право, як і кожного депутата. Але ж визріла думка про зміни не під час засідання? Текст готувався заздалегідь, бо був набраний на комп’ютері. Чому ж його приховали від членів комісії? Шановні читачі, коментарі тут зайві!

Непрофесійний підхід

Серед чисельних питань, які стосувались прийняття районних програм, внесення змін до них та звітів про їх виконання, виокремлю ще одне – це затвердження районної Програми охорони навколишнього природного середовища на 2017-2020 р. р.

Нагадаю читачам, що зазначена програма вже вдруге повертається розробникам на доопрацювання. За заявою депутатів фракції ВО «Батьківщина», програмою не передбачено виконання вимог закону України «Про відходи», яким запроваджується з 1 січня 2018 року заборона на захоронення відходів без їх сортування. Запропонована депутатам Програма, яка розроблена спеціалістами РДА, містить технічні неточності, проглядається її плагіат з обласної програми, вона не враховує всіх потужностей спеціалізованих підприємств району, а її зміст не відповідає вимогам часу.

Прикро, що при підготовці до сесії посадовці поверхово підійшли до своїх обов’язків, вважаючи депутатів всього лише статистами, які підніматимуть, за командою, таблички з номерами і зовсім не думатимуть чого їх обрали виборці своїми представниками у владу. Прикро!

Збились з курсу

P.S. І останнє. Задекларований курс нинішньої влади на Європу досить своєрідно розуміють наші районні можновладці. У Європі всі: від міністрів, прем’єрів і до очільників громад їздять громадським транспортом, або ж пересідають на велосипеди…

А наші – джипа хочуть. Отакої!

Надія ЧУШКІНА,  депутат районної ради

Вам може сподобатися...