У Світловодську не здатні освоїти бюджетні кошти

коштиУ Світловодську заморожено ремонт інфекційного відділення. По даному факту Кіровоградською ОДА створена комісія по перевірці обставин.

Кореспондент сайту «Про дерибан» намагався розібратися в даній ситуації.

У серпні місяці з держбюджету були виділені кошти на ремонт інфекційного відділення Світловодської лікарні, яке потребувало реконструкції та капітального ремонту. Та вже вкінці року частина коштів у розмірі 2,9 млн. грн. були повернуті у державний бюджет. Причиною повернення стало їх невикористання, тобто кошти так і не освоїли за призначенням.

За цим фактом депутат міськради від фракції «Самопоміч» подав запит на ім’я голови міста та голови ОДА про створення комісії, яка б з’ясувала обставини і виявила причини невикористання коштів.

Комісія була створена і провела перше слухання. Жодних документів, проектів, договорів чи інших паперів членам комісії не було надано. Засідання комісії відбулося просто неба, на подвір’ї інфекційного відділення. Протоколу засідання членам комісії теж не було надано. Комісію очолив заступник голови ОДА у Кіровоградській області Сергій Коваленко. В склад комісії увійшли:

  • представники замовника послуг від виконкому;
  • представники виконавця робіт від Кіровоградської компанії, яка виграла тендер;
  • місцеві депутати та активісти;
  • перший заступник міського голови і заступник міського голови з питань ЖКГ;
  • представник компанії, яка виготовляла проектну документацію на ремонт і реконструкцію інфекційного відділення.

Першим з ким ми поспілкувались, був місцевий активіст Андрій Кукса. В розмові з нами він зазначив:

«Зрозуміло, що якщо наші представники влади, які зацікавленні в отриманні коштів для громади так невдало ними розпоряджаються, то надалі фінансування має досить погані перспективи.

Під час мого перебування в відділенні лікарні в мене виникло багато питань. Я почув від Коваленка, що сума повернутих коштів по всій області приблизно 6 мільйонів гривень і що частка Світловодська в ній складає майже половину – 2,9 мільйонів гривень. Це наштовхує на думку про неспроможність нашої влади використовувати кошти державного бюджету на користь громади.

Відсутність документів не дає змогу в повному обсязі вивчити питання, та сам факт непрофесійного менеджменту від влади лежить на поверхні. Мене дуже насторожила взаємна протидія замовника в особі представника від управління ЖКГ і виконавця робіт. Розпорядник коштів – Кіровоградська ОДА в подальшому має певні сумніви, щодо спроможності місцевої влади ефективно їх освоювати, та враховуючи ліміт державного фінансування – доцільність спрямовування коштів у інші, більш дієві регіони.

Найбільший наступний проект – дорожній ремонт вул. Єгорова – в Кіровоградській ОДА є певні сумніви, щодо спроможності виконати ці роботи представниками від виконавчої влади у м. Світловодськ.

Мій висновок: Кошти на проекти місцевого рівня у держави є. Чіткі дії з реалізації проектів є запорукою подальшого їх отримання, і навпаки.»

Далі ми взяли коментар у заступника управління ЖКГ у м. Світловодськ Віктора Боровського.

[Він також дав розлоге пояснення ситуації у відеоінтерв’ю Громадському ТБ «Світловодськ»]

Ось що він нам надав нам у письмовому коментарі:

«Причин невикористання коштів декілька. По-перше: це плутанина з виділенням коштів державної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам по постанові КМУ від 24 червня 2016 року №395 на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, якою було затверджено перелік об’єктів, на які в 2016 були виділені кошти субвенції з державного бюджету.

До переліку було включено проект «Реконструкція інфекційного відділення Світловодської центральної лікарні по вул. Павлова,16, м. Світловодськ», але в розподілі між місцевими бюджетами було помилково зазначено не місто Світловодськ, а Світловодський район.

Відповідні зміни до постанови КМУ №395 від 24 червня 2016 року були внесені постановою КМУ від 27 липня 2016 року №518 «Про внесення змін у додатки 1-3 до постанови КМУ від 24 червня 2016 року №395».

30 серпня 2016 року на виконання постанови КМУ № 395 від 24 червня 2016 року (із змінами) Світловодською міською радою було прийнято рішення №468 «Про внесення змін до міського бюджету на 2016 рік», яким у зв’язку з надходженням на місто Світловодськ зазначеної вище субвенції внесено зміни до доходної та видаткової частин міського бюджету. Також передбачено кошти на спів фінансування за рахунок коштів міського бюджету у розмірі 3 відсотків відповідно до діючого законодавства. Видатки на реконструкцію інфекційного відділення Світловодської центральної районної лікарні по вул. Павлова, 16, м. Світловодськ були заплановані по головному розпоряднику – управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Світловодської міської ради в сумі 5459,0 тис. грн., в тому числі кошти субвенції з державного бюджету – 5300,0 тис. грн., кошти міського бюджету – 159,0 тис. грн. Враховуючи уточнення протягом 2016 року планові призначення на реконструкцію інфекційного відділення склали 4957,8 тис. грн., в тому числі кошти субвенції з державного бюджету – 4800,0 тис. грн., кошти міського бюджету – 157,8 тис. грн.

Розуміючи період часу, що необхідний для проведення закупівлі робіт відповідно до вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель», управлінням житлово-комунального господарства ще 15 липня 2016 року було подане оголошення про проведення відкритих торгів на реконструкцію інфекційного відділення Світловодської центральної районної лікарні по вул. Павлова, 16, м. Світловодськ, яке було опубліковане на офіційному веб-порталі 27 липня 2016 року. Договір на виконання робіт був підписаний з переможцем конкурсних торгів ТОВ «Кіровограджилстрой» 10 жовтня 2016 року на суму 4750,0 тис. грн. Відповідно до умов договору та вимог постанови КМУ від 27 грудня 2001 року №1764 «Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва» виконавець робіт ТОВ «Кіровограджилстрой» 19 жовтня 2016 року отримав попередню оплату в розмірі 30 відсотків від загальної суми договору, а саме 1425,0 тис. грн., в тому числі кошти субвенції з державного бюджету –1383,495 тис. грн. Таким чином підрядник розпочав роботи тільки в кінці жовтня місяця 2016 року.

Важко було розраховувати на те, що проект, який передбачає термін реалізації майже 9 місяців, буде виконаний за 2 місяці, але відмовитись від коштів на ремонт соціально важливого для міста об’єкту було б недоцільно.

Як наслідок, підрядник не зміг в такі стислі терміни виконати роботи в повному обсязі. На об’єкті виконано ремонт покрівлі, заміна вікон, демонтаж сантехнічного обладнання та мереж системи опалення (частково), демонтаж дверних прорізів та інші роботи. Ремонтні та будівельні роботи передбачають чіткого дотримання певного технологічного процесу, який залежить від часу. Виконувати роботи в порушення відповідних будівельних норм з метою освоєння державних коштів неможливо.

Таким чином у 2016 році кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на реконструкцію інфекційного відділення Світловодської центральної районної лікарні по вул. Павлова, 16, м. Світловодськ (в тому числі на авторський та технічний нагляд) використано частково в сумі 1817,931 тис. грн.

Відповідно до вимог діючого законодавства по закінченні бюджетного періоду (року) невикористані кошти субвенції в сумі 2982,069 тис. грн. повернулись до державного бюджету. Таким чином реконструкція інфекційного відділення Світловодської ЦРЛ незакінчена. Кошти на закінчення робіт з реконструкції лікарні у 2017 році в державному бюджеті не передбачені.

Враховуючи ситуацію, що склалася, з метою закінчення у 2017 році ремонту соціально важливого об’єкта для територіальної громади міста Світловодська, управління ЖКГ направило листи на Народного Депутата України Олеся Довгого, Голову Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка стосовно сприяння у виділенні коштів з державного або обласного бюджету на закінчення реконструкції інфекційного відділення Світловодської центральної районної лікарні по вул. Павлова, 16, м. Світловодськ.»

Наостанок ми отримали коментар від ініціатора створення комісії депутата міськради Олександра Ода:

«На зустрічі фракції «Самопоміч» ми побачили, що це серйозна проблема для міста. Виділити кошти з місцевого бюджету в якому дефіцит, то проблема. Та залишити громаду без інфекційного відділення – це примусити містян отримувати послуги в інших містах, що є значною проблемою для хворих, особливо дітей. Батьки змушені втрачати кошти з сімейного бюджету, щоб їхати в інше місто на лікування.

Тож ми вирішили, що я напишу запит і виступлю з пропозицією створити відповідну комісію для перевірки усіх обставин невикористання коштів на ремонт. Я вбачаю помилки з обох сторін і як зі сторони замовника на виконання робіт, так і зі сторони виконавця робіт. Ситуація заплутана. Документів на руках ми жодних не маємо! Та заступник голови ОДА дав розпорядження під час комісії розрахувати остаточний кошторис на ті роботи, які ще залишилось виконати.

Ми сподіваємось, що в подальшому всі учасники процесу зроблять висновок і будуть діяти лише в інтересах громади, бо таке недопустимо в теперішніх умовах економіки країни. Всі борються хоча б за якесь державне фінансування. А виходить, що кошти вибороли, а використати не змогли. Маємо більш відповідально відноситись до фінансів, які нам надають.»

Тож виходить, що громадський тиск та контроль на всіх етапах освоєння бюджетних коштів повинен бути. Якщо ні, то ми з вами все одно будемо розраховуватися куцим коштом громади за недбалість посадовців. Як промовляє говірка: «Пани чубляться, а в холопiв чуби тріщать».

Вам може сподобатися...