Громадяни і жителі, українців планують «посортувати»

ETYoxI2Vv_4Авторка нової української концепції «відповідального громадянина» Богдана Бабич, яка є директором Інституту практичної політики та політичним консультантом, пропонує у тексті нової Конституції України передбачити положення про «громадян» і «жителів» держави Україна. Про таке пише Вголос інформує про Дерибан.

Пропозиція є новою для України, проте Латвія та Естонія, що вже створили інститут «негромадян» вдало користуються цією особливість виборчого права.

В Естонії, негромадяни не мають права голосувати на виборах у парламент та обиратися туди, щоправда, вони можуть обирати місцеву владу, але не можуть бути обраними в органи місцевого самоврядування.

У Латвії негромадяни не можуть служити в правоохоронних органах, працювати чиновниками, адвокатами, нотаріусами, фармацевтами, працівниками Служби державних доходів, і РАЦСів.

Щоб прийняти громадянство в цих державах, потрібно довести своє знання державної мови, Конституції та історії.

Для України пропонується трошки інша модель.

Для України розрив із пострадянським минулим і перехід до нової якості державності можливий шляхом підписання нового Суспільного договору. Йдеться про перезаснування держави на нових принципах і в ім’я загального блага. Відповідно, учасниками-підписантами повинні бути самі громадяни. Саме громадяни мають погодитися з новими правилами співіснування і заснувати державу. Громадянин, підписуючи договір, отримує не тільки права і свободи, але, як це має бути в республіці, усвідомлено бере на себе відповідальність. Це свідоме рішення і правовий акт. 

Крок другий:  у тексті нової Конституції України необхідно передбачити положення про «громадян» і «жителів» держави Україна,- зазначає Богдана Бабич

Громадянами є ті, хто підписав Суспільний договір і склав іспит на знання української мови, історії України, основ конституційного ладу. Право створювати і бути членами політичних партій мають тільки громадяни. Жителі України мають усі ті ж права, що й громадяни, крім виборчого права і можливості обіймати державні посади. Також жителі України мають право обирати до органів місцевого самоврядування (чиновниками місцевого рівня можуть бути тільки громадяни).

Іспит на громадянство проводять раз на рік. Кількість спроб необмежена. Іспит для набуття громадянства організовують за зразком зовнішнього незалежного оцінювання для абітурієнтів ВНЗ. Кожен житель України або іноземець, незалежно від національності, кольору шкіри, віросповідання, після підписання Суспільного договору має право отримати громадянство України і виборчі права згідно з новою процедурою. Тести розроблятиме Міністерство освіти за участю громадськості та експертів. Головна умова – можливість скласти тест для середньостатистичного випускника загальноосвітньої школи.

Авторка концепції вважає, що людина, яка склала іспит на громадянство, буде цінувати своє право голосу. Це дасть нову якість політичної культури. Такий громадянин навряд чи продасть легко свій голос за гречку або пляшку горілки. Ним складніше буде маніпулювати, залякувати його або ігнорувати. Також це приведе до ліквідації політичного склерозу і стане щепленням від популізму. Ще один плюс – розвиток здатності до самоорганізації. Адже головною проблемою сучасного українського суспільства є те, що на самоорганізацію здатна лише невелика частина громадян. Це і скорочення простору «держави – примусу» і перехід до «держави – сервісу» та підвищення якості державного менеджменту. Тобто сукупність цих факторів дасть нам шанс на нову країну.

Я б особисто трохи спростила цю процедуру, а для відповідального виборця просто передбачила тест на IQ, бо розумні за гречку не продаються.

Вам може сподобатися...