Дива не сталось, партійні організації не отримають коштів з бюджету

kar16-(article-picture1)Тіньове фінансування політичних партій, що мало б припинитись із 1 липня 2016 року отримало відстрочку на невизначений час.

Фінансування партій з бюджету не почнеться 1 липня 2016 року. Законопроект № 2123а про внесення змін до законодавства в частині запобігання та протидії корупції, який передбачає фінансування з Держбюджету політичних партій поки реалізований не буде.

Скандал із чорною бухгалтерією Партії Регіонів, що відкрив таємничі завіси фінансового впливу олігархічних грошей на політичне життя країни,  не запустив очікуваного механізму вирішення проблеми необлікованих коштів, які обертаються навколо політикуму країни.

Головний Законодавчий орган України, ще у жовтні 2015 року, спромігся голосно заявити, що з липня 2016 року корупцію з політики буде викорінено, а партійні організації більше не зможуть черпати бажані фінансові потоки від «доброчинних» інвесторів, які вкладаючи гроші у партійну казну практично завжди вимагали для себе конкретні економічні або ж політичні преференції.

Щоправда, навіть ці нововведення навряд чи змогли б зупинити потік готівки, що підживлює партійну діяльність, адже фінансування з Держбюджету мало б цільове призначення – лише на досягнення статутних завдань. При цьому заборонялось використовувати гроші на потреби передвиборної агітації. Кошти повинні були витрачатись протягом одного року, а всі невикористані гроші повертались Державі.

Політична партія у разі реалізації Закону могла б розраховувати на фінансування з державного бюджету лише при подоланні 5-відсоткового виборчого бар’єра у загальнодержавному виборчому окрузі на парламентських виборах 2014 року, а після наступних виборів, на щорічне фінансування змогли б розраховувати і ті партії, які отримають понад 2% голосів виборців.

Що стосується конкретно фінансової сторони питання у разі виконання Законодавчої ініціативи, кожен голос виборця буде давати політичній партії приблизно 14 грн. на рік і за ці кошти партія зобов’язана висвітлювати всі свої витрати та доходи, і головне, вона не матиме права отримувати суму вищу певного рівня від різного роду спонсорів та меценатів. У такому випадку, ті партії, які будуть залучати більше коштів з інших джерел фінансування, в законодавчому порядку мають бути позбавлені дотацій з боку держави.

Добровільні внески фізичних та юридичних осіб – резидентів України також формуватимуть партійну касу, проте розмір внесків буде обмеженим. Фізична особа зможе допомогти обраній нею партії не більше як на 400 мінімальних зарплат на рік (близько 550 тисяч гривень), для юридичних осіб граничний розмір внеску удвічі більший.

Цікаво, що партії зобов’язані щоквартально надіслати такі звіти у паперовій та електронній формах. Звіти включатимуть деталізовану інформацію про кожен внесок та витрату, а також дані про всіх донорів – фізичних та юридичних осіб. А це вже серйозна заявка на те, що можна буде перевірити чи задекларовані кошти жертвують громадяни.

Щоправда, навіть декларовані ініціативи, Україна не реалізує. І, швидше за все, справа тут не у силі та волі, а у лоббі все тих же політиків.

Гучна заява віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд про те, що з 1 липня 2016 року Закон про фінансування партій коштом держбюджету не буде реалізований через його недосконалість виглядає не надто серйозно. Адже українці добре пам’ятають, що рішення, в яких зацікавлений Гарант Конституції та Урядові чиновники можливо протягувати в нашій країні миттєво. Тому висновок в даній ситуації однозначний. Олігархи не готові втрачати свій вплив на партійних лідерів країни, а тому аж надто прозорі партійні каси ляльководам непотрібні.

Вам може сподобатися...